پاسخ به سوالات دارویی (۱)

در تاریخ 8 تیر 1392 نشر در سایت مادر بانو

پاسخ از: معصومه کریمی گامیشان

مامان آینده:

سلام. من باردار هستم. توی دوران بارداری معمولا برای جبران کمبود آهن، دکترها به طور معمول قرص فروس سولفات تجویز می کنن یا ففول. که ظاهرا هر دوی این قرص ها چندان مفید نیستن. چند وقت پیش شنیدم اگه بتونیم خارج از ایران قرص آهن تهیه کنیم کیفیت بهتری دارن. شما این مساله رو تایید می کنید؟ اگه درسته، چه قرصی با چه اسمی می تونم پیدا کنم؟ یکی از اقوام ما خارج از ایرانه. می تونم بگم برام تهیه کنه.

پاسخ: 
سلام، جهت تعیین اثرات درمانی یک دارو تنها ملاک، انجام آزمایشات و کارآزمایی های بالینی است و نه صرفا شنیده ها. درحال حاضر علاوه بر مکمل هایی که در داخل کشور تولید می شوند، واردات این دسته از مکمل ها به کشور ادامه دارد. اگر منظور مکملی است که تنها دارای آهن باشد می توان به فروسانول که فرم دیگری از ترکیب فروس سولفات هست، اشاره کرد که واردات آن به کشورانجام می شود. اگر هم منظور مکمل هایی است که علاوه بر آهن حاوی عناصر دیگری مانند ویتامین ب ۱۲، ویتامین ث و فولیک اسید است، می توانید با صلاحدید پزشک و با توجه به نتایج آزمایشات خونی فرد باردار، از مکمل های وارداتی نظیر ایزن پلاس  و ایزی آیرن که دارای مجوز واردات از وزارت بهداشت هستند، استفاده نمایید. در هر صورت بدون مشورت با پزشک از مصرف هرگونه مکمل در دوران بارداری خودداری نمایید.

***

بهاره:

سلام. اول خیلی تشکر می کنم برای راه اندازی این بخش.
دوم اینکه من باردار هستم. قبل از بارداری هم هر از گاهی سردرد می گرفتم و مسکن هایی مثل زلوفن می خوردم. گاهی هم دکتر دگزامتازون می داد برام تا خوب بشم. اما الان این ها رو مصرف نمی کنم. چون فکر می کنم مضر هستن برای جنین. می خواستم بپرسم آیا قرص یا دارویی هست که توی دوران بارداری بشه برای سردرد های معمول میگرنی استفاده کرد؟

پاسخ:

سلام ، اولین قدم در درمان سردرد و میگرن در زنان باردار استفاده از راه های غیر دارویی است مانند اجتناب از مصرف غذاهای پر نمک و غذاهای فرآوری شده و غذاهایی که حاوی مواد افزودنی و نگهدارنده هستند. ریلکسیشن را فراموش نکنید. استرس یکی از مهمترین دلایل بروز میگرن و سردرد است. سعی کنید در محیط هایی که نورهای شدید و بوهای تند و تیزدارند حضور نداشته باشید و در فضای بیرون از خانه از عینک آفتابی استفاده کنید. تغییر در زمان و مدت خواب یکی از دلایل تشدید کننده سردرد و میگرن می باشد پس سعی کنید الگوی ثابتی در خواب داشته باشید. استفاده از کمپرس سرد و ماساژ هم یکی از راه های موثر در کاهش این نوع درد هاست. در خصوص دارودرمانی ، با توجه به منابع و مستندات علمی، بهترین و ایمن ترین گزینه داروی “استامینوفن” هست که هم در پیشگیری از حملات میگرن و هم در درمان سردرد توصیه می شود. گاهی در پیشگیری از حملات میگرن تنها با صلاحدید پزشک و در نظر گرفتن شرایط بیماراز داروی پروپرانولول هم استفاده می شود.

/ 3 نظر / 10 بازدید
علیرضا

چگونگی مصرف قرص ریسپریدون

علیرضا

چگونگی مصرف قرص ریسپریدون

فاطمه

سلام من یک پسر 6 ساله دارم که به تشخیص روانپزشک بیش فعال هست و درحال حاضر یک چهارم ریتالین صبح ،ظهر و عصر و ریسپریدون 1 میلی هرشب استفاده میکند و به گفته پزشک تا نوجوانی باید استفاده کند ایااستفاده طولانی مدت این داروها دارای عوارض میباشد باتوجه به اینکه امسال مدرسه خواهد رفت خیلی نگران هستم لطفا راهنمایی بفرمایید