پاسخ به سوالات دارویی (۴)

در تاریخ 30 مرداد 1392 نشر در سایت مادر بانو

پاسخ از: معصومه کریمی گامیشان


لیلا:

سلام من در هفته ی ۷ باردار ی هستم و تازه متوجه بارداری ام شده ام چند هفته پیش به خاطر درد دندان چند شب ایبوپروفن مصرف کردم آیا برای جنین مشکلی پیش میاد؟الان من باید چیکارکنم؟نگرانم

پاسخ:

سلام، بهترین و مهمترین کار، دوری از استرس و نگرانی است، به خصوص اگر با دوز پایین و مقدار کمی از این دارو مصرف کرده باشید. براساس آخرین مستندات و رفرانس های معتبر دارویی، بیشترین اثر سوءِ داروی ایبوپروفن بر جنین، در ۳ ماهه ی آخر بارداری روی می دهد. با این حال بهتر است با پزشکی که تحت نظر او هستید مشورت بفرمایید. باید به یاد داشته باشید نباید داروی ایبوپروفن در دوران بارداری مصرف شود. همان طور که در پاسخ به سوالات پیشین گفته شده بود، بهترین و ایمن ترین مُسکن و ضد درد در دوران بارداری، استامینوفن می باشد.


 ***

رضا:

سلام .چند سالی هست که گرفتار زگیل های پوستی روی کف دست هستم وهر وقت هرکدام را ازبین برده ام (داروی اسید سالیسیلیک)دوباره جای دیگیری از دستم یک یا دوتا رشد میکنند حتی یک بار فریز هم کردم ولی فایده نداشت.حال دو سوال از شما دارم :
اول اینکه آیا دارویی وجود دارد که از رشد ونمو زگیل ها جلوگیری کند؟
دوم اینکه در اثر تماس دست آلت تناسلی ام آیا امکان تبدیل این زگیل ها به زگیل تناسلی وجود داردوپس از آن به همسرم منتقل شود؟

پاسخ:

سلام، با توجه به ایجاد دوباره و دوباره زگیل، ممکن است سیستم ایمنی بدنتان ضعیف باشد و یا دارای یک بیماری زمینه ای باشید، به هرحال توصیه می کنم برای از بین بردن علت اصلی ایجاد زگیل، پیگیری بفرمایید. در خصوص سوال اول، واکسن هایی (نظیر Gardasil) جهت پیشگیری از ابتلا به زگیل های تناسلی وجود دارد که صرفاً پس از معاینه و تشخیص نوعِ زگیل و درصورت لزوم توسط پزشک تجویز می شوند. در خصوص سوال دوم، با توجه به عدم ارتباط موضوعی سوال با رشته ی تحصیلی ام نمی توانم به طور جامع، دقیق و شاید صحیحی اظهار نظر نمایم، با این حال با توجه به این که عامل ایجاد کننده زگیل تناسلی بیشتر تیپ ۶، ۱۱، ۱۶ و ۱۸ ویروس پاپیلومای انسانی و عامل ایجاد کننده زگیل های معمول و شایع بیشتر تیپ ۱ و ۲ ویروس پاپیلومای انسانی است، احتمال گسترش زگیل های دستتان به ناحیه تناسلی کم می باشد. در این خصوص بهتر است از متخصصین بیماریهای عفونی و یا متخصصین پوست مشاوره بگیرید. در ضمن تماس جنسی، مهمترین راه انتقال زگیل تناسلی است.

/ 0 نظر / 24 بازدید