پاسخ به سوالات دارویی شما(۱۰)

در تاریخ 3 آذر 1392 نشر در سایت مادر بانو

پاسخ از: معصومه کریمی گامیشان

پرسش:

آیا استفاده قرص پروپرانولول عوارضی هم داره؟ درچه خصوص از این قرص باید استفاده کرد؟ برای بانوان باردار تأثیر منفی داره یا نه؟

پاسخ:

به طور کلی تقریبا تمامی داروها دارای عوارض جانبی هستند، داروی پروپرانولول هم به همین صورت. به یاد داشته باشید دارو به جز داروهای OTC (داروهایی که بدون نسخه از داروخانه ها قابل تهیه هستند) باید طبق تجویز پزشک مصرف شود و مصرف خودسرانه ی دارو را فراموش کنید. داروی پروپرانولول معمولا جهت درمان فشار خون بالای مادر، بیماری فئوکروموسایتوما در مادر و نیز تاکی ریتمیا در مادر و جنین تجویز می شود. براساس تقسیم بندی سازمان غذا و داروی امریکا (FDA)، داروی پروپرانولول از لحاظ مصرف در دوران بارداری جزو داروهای گروه C (مطالعات بر روی حیوانات حاکی از وجود اثرات سوء بر روی جنین است ولی مطالعات جامعی بر روی انسان انجام نشده است. بنابراین دارو در صورتی تجویز می شود که فواید احتمالی آن بیشتر از خطرات احتمالی بر جنین باشد) می باشد. بنابراین با توجه به شرایط بارداری و تنها طبق تجویز پزشک باید این دارو مصرف شود.

پرسش:

سلام
اول اینکه خسته نباشید که وقت میذارید جواب میدید…اجرتون با خدا…؟!
سوالم اینه:در مورد داروی آدرال و پروویجیل-دوز مصرف-مدت زمان مصرف-اعتیاد آور هستن یا نه؟
من adhd دارم اما برا امتحانات میخوام آدرالو…

پاسخ:

سلام،

داروی Adderall دارای ترکیب آمفتامینی بوده و محرک مغزی به شمار می رود. این دارو تاکنون در فهرست رسمی داروهای ایران وارد نشده است و ممکن است از طریق مجاری غیر قانونی در دسترستان قرار گرفته باشد (در سلامت و اُریجین بودن دارو اطمینانی وجود ندارد). این دارو معمولا در درمان نارکولپسی و  ADHD (تحت نظر پزشک) تجویز می شود. به دلیل عوارض جانبی بالا و خطرناکی (از جمله وابستگی به دارو) که دارد و نیز به جهت اینکه ممکن است مورد abuse قرار گرفته و سوء مصرف شود جزء داروهایی است که صرفا و صرفا و صرفا با تجویز پزشک باید مصرف شود نه به صورت خودسرانه. آیا بیدار ماندن در شب های امتحان به عوارض جانبی زیادی که دارو دارد می ارزد؟

داروی  (Provigil (Modafini نیز دارویی است که تنها با تجویز پزشک قابل مصرف است. خودسرانه مصرف کردن دارو ممکن است برایتان عواقبی به دنبال داشته باشد. در کسانی که دچار مشکلات قلبی و کلیوی هستند و نیز کسانی که سابقه ی سوء مصرف دارند، منع مصرف دارد. از آنجا که این دارو بر سیستم عصبی مرکزی  اثر می گذارد ممکن است در تفکر و عکس العمل فرد اختلال ایجاد کند بنابراین در هنگام مصرف این دارو از انجام کارهایی که نیاز به تمرکز و دقت دارد نظیر رانندگی و .. بپرهیزید. باز هم تاکید می کنم مصرف خودسرانه ی دارو را فراموش کنید.

و در آخر اینکه میزان دوز مصرفی و طول مدت مصرف این دو دارو صرفا با نظر پزشک (با توجه به شرایط بیمار) بوده و در طول درمان شرایط و روند بهبودی بیمار توسط پزشک باید فالو شود.

/ 3 نظر / 5 بازدید
مطالب من

سلام.انصافا وبلاگت عالیه.منم یه ویلاگ دارم تازه درستش کردم اگه خواستی خوش حال میشم یه سری به من بزنی مطالبش به درد بخوره.منتظرم

مطالب من

سلام.انصافا وبلاگت عالیه.منم یه ویلاگ دارم تازه درستش کردم اگه خواستی خوش حال میشم یه سری به من بزنی مطالبش به درد بخوره.منتظرم

مطالب من

سلام.انصافا وبلاگت عالیه.منم یه ویلاگ دارم تازه درستش کردم اگه خواستی خوش حال میشم یه سری به من بزنی مطالبش به درد بخوره.منتظرم