پاسخ به سوالات دارویی(۲)

در تاریخ 22 تیر 1392 نشر در سایت مادر بانو

پاسخ از: معصومه کریمی گامیشان

دنیا: سلام خانم دکتر من ماه پنجم هست که لتروزول استفاده میکنم چون تخمدانم ضعیف بود اگه این ماه باردار نشدم ماه بعد دیگه استفاده نکنم؟؟؟قرص مدروکسی هم استفاده میکنم از ۱۵ پریود تا ۱۰ روز ماه بعد نمیخام استفاده کنم اشکال نداره ؟

پاسخ:

سلام، به طور معمول متخصصین جهت القای تخمک گذاری (درصورتی که در ۳ سیکل ابتدایی مصرف دارو، لقاح اتفاق نیفتد)، ماکزیمم ۶ سیکلِ مداوم، داروی لتروزول را تجویز می کنند. ادامه و یا قطع مصرف لتروزول و مدروکسی پروژسترون صرفا با نظر درمانگرتان (که کاملا به پیشینه، آزمایشات و شرایط جسمی تان اشراف دارد) که قطعا دارای برنامه و پروتکل درمانی است، انجام شود. خستگی و نا امیدی همراهان خوبی نیستند. شما در میانه ی یک مسیر درمانی قرار دارید، بنابراین بدون مشورت با پزشکتان تصمیم گیری نفرمایید.

 ***

ye maman: سلام.
به دلیل سرماخوردگی، دکتر برام آموکسی سیلین و قرص سرماخوردگی داده که به مدت یک هفته بخورم. می دونم که باید این قرص ها رو سر وقت بخورم. ولی گاهی دو ساعت، زمانش جا به جا شد و دیرتر خوردم. می خوام ببینم آیا اثرش از بین می ره؟ چون سرماخوردگیم مزمن شده بود و برام خیلی مهم بود که این قرص ها حتما اثر کنه. ولی واقعا گاهی امکانش نبود که حتما سر وقت بخورم.
ممنون

پاسخ:

سلام، درمیان داروهایی که نام بردید تنها، آنتی بیوتیکی (آموکسی سیلین) که برایتان تجویز شده، لازم است سر وقت و به مقدار تجویز شده مصرف شود. با عدم مصرف صحیح و سر وقت آنتی بیوتیک ها، نتیجه این می شود که اولا  تنها بخشی از باکتری ها در بدنتان از بین برود و ثانیا شما به باکتری های عامل بیماریزا در بدنتان، یک فرصت طلایی برای مقاوم شدن در برابر این آنتی بیوتیک را می دهید به این معنی که اگر در زمانی دیگر باز هم نیاز به مصرف این آنتی بیوتیک پیدا کردید، اثر کمتری از آن را در بدنتان خواهید دید. بهتراست قبل از شروع آنتی بیوتیک (براساس تجویز پزشک)، زمان مصرف آن را به نحوی برنامه ریزی نمایید که خواب و یا مسائلی که باعث از دست دادن دوزی از دارو (Missed dose) شود، را حذف و یا به کمترین حد ممکن برسانید. حتی می توانید از پزشکتان بخواهید با توجه به نوعِ عامل بیماریزا، آنتی بیوتیک هایی با فرم تزریقی برایتان تجویز نماید. در صورتی که پس از پایان مصرف آموکسی سیلین (با شیوه ای که ذکر کردید) بهبودی حاصل نشد (که در این صورت دوباره به پزشک مراجعه بفرمایید) دو احتمال وجود دارد: ۱) ممکن است پزشک در خصوص تجویز آموکسی سیلین، انتخاب خوبی کرده باشد اما به دلیل مقاوم شدن باکتری های عامل سرماخوردگیتان (به دلیل عدم مصرف صحیح آموکسی سیلین در گذشته)، دیگر اثربخشی لازم را ندارد. ۲) براساس نوع و سوش باکتریِ ایجاد کننده سرماخوردگیتان، از ابتدا باید آنتی بیوتیک دیگری چه از خانواده پنی سیلین ها و یا از خانواده دیگری تجویز می شد.

/ 0 نظر / 14 بازدید