چگونه از کودکان در برابر گرمازدگی مراقبت کنیم؟

در تاریخ 5 مرداد 1392 نشر در سایت مادر بانو

ترجمه: معصومه کریمی گامیشان

گرمای شدید می تواند به طرق مختلف سبب بیماری در کودکان شود. در این مطلب سعی خواهیم کرد به راه های پیشگیری از گرمازدگی، نشانه های بروز بیماری و هشدار جهت مراجعه به پزشک بپردازیم:

Thirsty boy drinking water outdoors

پیشگیری از گرمازدگی:

-  سعی کنید حتی المقدور کودکتان در فضایی خنک همرا با تهویه باشد. اگر در فضای بیرون از خانه به سر می برید، برای فرار از گرمای هوا می توانید به فضای خنک و همراه با تهویه ی کتابخانه ها پناه ببرید.

- از هیدراته (رسیدن آب کافی به بدن) بودن کودک اطمینان پیدا کنید به این صورت که به طور منظم و پیش از خواستن او، به او آب بنوشانید. هنگام بیرون رفتن از خانه یک بطری آب به همراه داشته باشید. البته همراه داشتن آب در فلاسک و یا قمقه ای که عایق حرارت باشد، بهتر است.

- در گرما بچه ها زودتر و بیشتر احساس خستگی می کنند، بنابراین در بیرون از خانه به فاصله های کوتاه به کودکتان فرصت استراحت دهید.

- اگر کودکتان احساس گرمای زیاد کرد، داشتن یک حمام آب خنک و یا شنا راه حل خوبی است.

- هرگز اثرات مضرِ در معرضِ نور خورشید بودن را فراموش نکنید. نشانه های آفتاب سوختگی (قرمز، دردناک شدن و گرم شدن پوست و در موارد شدیدتر سردرد، تب و ایجاد التهابات پوستی) را به خاطر داشته باشید. استفاده از عینک آفتابی و کلاه لبه دار برای کودکتان غافل نشوید.

- هرگز کودکتان را در فضای بسته ی اتومبیل هنگامی که دمای محیط بالاست، تنها نگذارید حتی برای چند دقیقه. دمای داخل اتومبیل همیشه چند درجه بیشتر از دمای خارج از اتومبیل است.

در صورتی که این علائم را در کودکتان مشاهده کردید، سریعاً به پزشک و یا مراکز درمانی مراجعه نمایید:

- خستگی بسیار زیاد

- غش کردن

- سردرد

- تب

- عطش شدید

- تهوع

- استفراغ

- تنفس سریعتر و یا عمیقتر از حال نرمال

- بی حسی و یا سوزن سوزن شدن پوست

- درد عضلانی

- گرفتگی عضلانی

منبع:      www.healthychildren.org

/ 2 نظر / 13 بازدید
لاله عباسی

سلام معصومه جون منم مثل شما وبلاگ هنری دارم امروز با وبت و سایتت آشنا شدم و تمام صفحاتش را دیدم وبلاگتان را با افتخار لینک کردم منتظر کارهای زیباتون هستم http://iranianhandmade.mihanblog.com/

لاله عباسی

سلام معصومه جون منم مثل شما وبلاگ هنری دارم امروز با وبت و سایتت آشنا شدم و تمام صفحاتش را دیدم وبلاگتان را با افتخار لینک کردم منتظر کارهای زیباتون هستم http://iranianhandmade.mihanblog.com/