پاسخ به سوالات دارویی شما(۷)

در تاریخ 13 مهر 1392 نشر در سایت مادر بانو

پاسخ از: معصومه کریمی گامیشان

سوال: چگونگی مصرف قرص ریسپریدون

پاسخ: از آنجا که موارد مصرف (اندیکاسیون) این دارو متعدد است، بهتر است سوال خود را دقیق تر بپرسید. در ضمن اگر منظور شما از طرح این سوال میزان دوز مصرفی این دارو در روز می باشد، بهتر است صرفا تحت نظر پزشک و طبق دستور او این دارو را مصرف کنید. با این حال در اینجا به برخی از نکات مهمی که بهتر است در حین مصرف این دارو از آنها آگاهی داشته باشید اشاره خواهیم کرد:

*در زمان مصرف این دارو ممکن است نسبت به تغییرات شدید دمایی (سرما و یا گرمای شدید) حساس شوید، بنابراین از قرار گرفتن در چنین شرایطی خودداری فرمایید. در دمای بالا به اندازه کافی آب بنوشید تا از دهیدراته (بی آب) شدن بدنتان جلوگیری کنید.

*در زمان مصرف این دارو، از انجام اموری که نیاز به دقت و تمرکز زیادی دارند (مانند رانندگی) اجتناب کنید. به یاد داشته باشید مصرف الکل باعث تشدید عوارض جانبی داروی ریسپریدون خواهد شد.

*درصورتی که دچار تب، سفتی عضلات، گیجی، تعریق، ضربان قلب شدید، حرکات بدون وقفه ی عضلات صورت و گردن، ترمور، اختلال در بلع، احساس سبکی سر و یا غش کردن شُدید حتما مصرف دارو را قطع کرده و با پزشک خود سریعا تماس بگیرید.

 ***

سوال: سلام خانم دکتر. من باردار هستم. در ناحیه تناسلی دچار واریس شدم.  پیش دکتر زنان هم رفتم و گفت به خاطر بارداریه و اگه راه بری و بایستی بیشتر هم می شه. ولی گفت دارویی نیاز نداره. حالا می خوام برای اطمینان، از شما هم بپرسم ببینم آیا دارویی وجود داره که بتونم استفاده کنم و خوب بشه؟ یا نه. ممنون

پاسخ: سلام، در ابتدا باید یادآور شویم که ۱۰% زنان باردار در دوران بارداری دچار واریس در ناحیه تناسلی می شوند. داروی خاصی توصیه نمی شود اما با رعایت مواردی به بدتر نشدن و حتی در مواردی به کاهش آن کمک خواهید کرد. زیاد سر پا ایستادن، ورزش کردن و داشتن رابطه جنسی می تواند به بدتر شدن واریس تناسلی بینجامد. لباس هایی مخصوص واریس تناسلی طراحی شده که می توانید با تهیه و پوشیدن آن به خود کمک کنید. طولانی مدت نایستید. شنا کردن نیز می تواند تا حدی کمک کننده باشد.

/ 0 نظر / 8 بازدید