دستبند دوستی (Friendship Bracelet)

در تاریخ 19 تیر 1392 نشر در سایت مادر بانو

نویسنده: معصومه کریمی گامیشان

در اینجا سعی کردم با کمک عکس، نقاشی و توضیحات، نحوه ی بافت این دستبند ها رو آموزش بدم. امیدوارم مفید و گویا باشه. برای بافت می تونید از نخ کوبلن و یا نخ بافتنی استفاده کنید. واضحه که بسته به ضخامت نخ، ظاهر متفاوتی از کار خواهید داشت. با یادگیری این نوع بافت می تونید دستبند، هدبند، تل، لبه آستین، لبه جیب و حتی بند کیف ببافید و با هزینه ای کم، کار دست خودتون رو به عزیزانتون هدیه بدید. اصول کار، یادگیری چهار نوع گره چپ-چپ، گره راست-راست، گره چپ-راست و گره راست-چپ هست. نکته مهم در این گره ها اینه که نخی که حرکت می کنه (من بهش می گم نخ متحرک) حول محور نخ دیگه ای که ثابته (من بهش می گم نخ پایه) می چرخه و گره زده می شه.

در ابتدا با توجه به الگومون تعداد و رنگ نخ ها رو انتخاب می کنیم و ابتدای نخ ها رو به هم گره می زنیم و به جای ثابتی فیکس می کنیم (من با گیره تخته شاسی فیکسش می کنم، می تونید به دستگیره ی کشو و یا پایه ی میز و صندلی هم ثابتشون کنید). در اینجا برای آموزش از دو نخ آبی روشن و سرمه ای استفاده کردم.

گره چپ-چپ: جهت گره زدن از نخ چپ شروع می شه و روی نخ سمت راستش گره می خوره. همیشه نخ پایه رو با دست چپتون ثابت نگه دارید و با دست راست نخ متحرک رو حرکت بدید تا گره ایجاد شه. برای ایجاد این گره دوبار باید این کار رو انجام بدید.

این هم نقاشی این گره تا قضیه روشن بشه!! علامت این گره رو به یاد داشته باشید چون الگوهای این دستبند ها از همین علامت ها تشکیل شده.

گره راست-راست: جهت گره زدن از نخ راست شروع می شه و روی نخ سمت چپش گره می خوره. دوبار این کار رو انجام بدید.

و نقاشی و علامت انحصاری این گره!! :

گره چپ-راست: از ترکیب دو گره قبلی ایجاد می شه به این صورت که اول یک گره چپ-چپ (به جای دوبار، تنها یک بار نیاز به گره چپ-چپ هست) و سپس یک گره راست-راست (به جای دوبار، تنها یک بار نیاز به گره راست-راست هست) بزنید. این هم نشانه ی این گره:

گره راست-چپ: از ترکیب دو گره اول و دوم ایجاد می شه به این صورت که اول یک گره راست-راست (به جای دوبار، تنها یک بار نیاز به گره راست-راست هست) و سپس یک گره چپ-چپ (به جای دوبار، تنها یک بار نیاز به گره چپ-چپ هست) بزنید. این هم نشانه ی این گره:

اگر دقت کرده باشید در دو گره اول بعد از ایجاد گره، جای دو نخ عوض می شه در حالی که در دو گره آخر جای نخ ها ثابت می مونه (به رنگ نخ ها در نقاشی ها دقت کنید). حالا با هم یک نمونه از ساده ترین الگوهای این نوع بافت رو می بینیم:

همین طورکه می بینید در اینجا از ۶ رشته نخ که دو تا دو تا یک رنگ هستند استفاده شده. نخ ها رو به ترتیب رنگی که در الگومون هست بچینید. برای اینکه بتونید نواری در ابتدا و در انتهای دستبند داشته باشید که به کمک اون، دستبندتون روی دست گره بخوره و فیکس شه، از حدود ۱۵-۱۰ سانتی متری ابتدای نخ ها یک گره ی کلی بزنید تا هم محل شروع کار بافتن مشخص شه و هم بتونید گره رو به گیره تخته شاسی ثابت کنید. بعد از اینکه کار بافتن تموم شد می تونید اون ۱۵-۱۰ سانت ابتدایی نخ ها رو ببافید. معمولا در شروع کار از سمت چپ شروع به گره زدن می کنیم.

ردیف اول: گره راست-راست (نخ صورتی روی نخ آبی گره زده می شه)  / گره راست-راست (نخ طوسی روی نخ طوسی گره زده می شه) / گره راست-راست (نخ آبی روی نخ صورتی گره زده می شه)

ردیف دوم: نخ سمت چپ (نخ صورتی) را نمی بافیم و بعد گره راست-راست (نخ طوسی روی نخ آبی گره زده می شه) / گره چپ-چپ (نخ طوسی روی نخ آبی گره زده می شه) و باز هم نخ صورتی رو نمی بافیم

ردیف سوم: گره راست-چپ (نخ طوسی روی نخ صورتی گره زده می شه) / گره چپ-چپ (نخ آبی روی نخ آبی گره زده می شه)/ گره چپ-راست (نخ طوسی روی نخ صورتی گره زده می شه)

و … تا ردیف هشتم ادامه می دیم و دوباره این هشت ردیف رو تکرار می کنیم تا طول کار به اندازه ی دلخواهمون برسه. در پایان دوباره با بقیه نخ هامون گیس می بافیم.

در اینجا چند تا از کارهایی رو که قبلا بافتم به همراه الگوهاشون براتون قرار دادم. برای دیدن الگوهای دیگه به سایت http://friendship-bracelets.net/ مراجعه کنید.

 

 

 

 

/ 0 نظر / 91 بازدید