درد پستان

در تاریخ 9 خرداد ماه 1393 نشر در سایت مادر بانو

ترجمه: معصومه کریمی گامیشان

بیشتر خانم ها در طول زندگی خود، این درد را تجربه کرده اند. معمولا درد در پستان ها به دو شکل است:

- درد پستان به شکل دوره ای: این دسته مربوط به سیکل قاعدگی بوده و در نیمه ی دوم سیکل قاعدگی ایجاد می شود و با نزدیکتر شدن به زمان قاعدگی شدت می یابد.

- درد پستان به شکل غیر دوره ای: این دسته به سیکل قاعدگی ارتباطی ندارد.

تقریبا از هر ۱۰ زن، ۷ نفر این درد را در برخی از مراحل زندگی خود تجربه کرده اند که دو سوم به شکل دوره ای و یک سوم غیر دوره ای می باشد.

دردهای پستان به شکل دوره ای:

این دسته از دردها شایع بوده و پس از سن بلوغ ممکن است تجربه شود. اما به طور معمول بین سنین ۳۰ تا ۵۰ سالگی بیشتر دیده می شود. واضح است که پس از یائسگی این دسته از دردها از بین می روند.

شدت این دردها کم بوده و سه تا پنج روز پیش از شروع قاعدگی در فرد احساس می شود. از هر ده نفر یک نفر ممکن است درد را با شدت بیشتری و یا یک تا دو هفته پیش از آغاز قاعدگی تجربه کنند. معمولا با شروع قاعدگی درد از بین می رود. شدت درد ممکن است در ماه های مختلف، متفاوت باشد. به طور معمول درد در هر دو پستان و بیشتر در قسمت بالایی و بیرونی پستان ها و حتی گاهی تا بالای بازوها نیز احساس شود. اغلب حالت تورم و سنگینی در پستان حس می شود. فعالیت فیزیکی شدید، بغل کردن بچه ها و داشتن رابطه ی جنسی ممکن است درد را شدیدتر کند.

در مورد دردهای خفیف نیاز به درمان خاصی نیست. درصورت شدید بودن دردها اقدامات زیر کمک کننده خواهد بود:

- از لباس های زیر با اندازه و سایز مناسب (به طوریکه کاملا فیت و سایزتان باشد) استفاده کنید. در بسیاری از زنان پوشیدن سوتین به صورت طولانی در هفته ی پیش از قاعدگی، درد را کاهش می دهد. بهتر است از سوتین های بدون فنر استفاده کنید.

- استفاده از مسکن هایی نظیر استامینوفن و یا ایبوپروفن به شکل خوراکی

- استفاده از مسکن هایی نظیر دیکلوفناک به شکل موضعی و استعمال آن بر روی محل درد

- برخی از داروها سبب بدتر شدن درد می شود از جمله داروهای خوراکی ضد بارداری، برخی از داروهای ضد افسردگی و نیز بعضی از داروهای کاهنده ی فشار خون. بهتر است با پزشک خود درخصوص تغییر دوز مصرفی دارو و یا جایگزین کردن دارو مشورت کنید.

- در موارد شدید، تحت نظر پزشک داروهایی خاص تجویز می شود.

- استفاده از روغن گل مغربی یکی از موثرترین روش های درمان چنین دردهایی است.

درد های پستان به شکل غیر دوره ای:

این قبیل دردها به طور منظم در فرد ایجاد نمی شود و از الگوی زمانی خاصی پیروی نمی کند و معمولا در زنان بالای ۴۰ سال دیده می شود. درد ممکن است در یک پستان و یا در هر دو پستان، و در کل پستان و یا در ناحیه خاصی از پستان احساس شود. علت گاهی ناشی از مشکلات عضلانی و یا اسکلتی در ناحیه قفسه سینه است که به پستان ها گسترده شده است. در موارد کمی علت ایجاد درد وجود عفونت است. تومور و سرطان پستان از عوامل دیگر بروز این دردهاست. در برخی از موارد نیز دردها بدون علت می باشد. در صورت احساس درد در پستان ها اگر یکی از علائم زیر را مشاهده کردید، سریعا به پزشک مراجعه کنید:

- وجود توده و یا برآمدگی در پستان و یا زیر بغل

- وجود ترشحاتی از نوک سینه و یا توده یا برآمدگی موجود در پستان

- داشتن سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان پستان

- تورم و قرمزی در پستان

- وجود هرگونه علامت بارداری مانند عدم ایجاد قاعدگی در فرد

منبع: http://www.patient.co.uk

/ 0 نظر / 38 بازدید