می نویسم تا به یاد داشته باشم..

مطالبی را که پیش تر تهیه کرده بودم، در این جا گرد آورده ام..

آلرژی به مواد غذایی

در تاریخ 29 آذر 1392 نشر در سایت مادر بانو

ترجمه: معصومه کریمی گامیشان

آلرژی به مواد غذایی، نوعی واکنش سیستم ایمنی نسبت به مواد غذایی است که پس از مصرف برخی از مواد غذایی در بدن رخ می دهد. این واکنش می تواند حتی با مصرف مقدار بسیار کمی از ماده و یا مواد غذایی خاصی از شکلی خفیف تا شدید ایجاد شود. آلرژی به مواد غذایی به میزان ۸-۶% در کودکان زیر پنج سال و ۴-۳% در بزرگسالان دیده می شود.

allergytext

علائم:

معمولا علائم آلرژی به مواد غذایی از چند دقیقه تا ماکزیمم دو ساعت پس از مصرف ماده و یا مواد غذایی آلرژن، در بدن فرد بروز می یابد که شایعترین آنها عبارتند از:

 • خارش در ناحیه دهان
 • کهیر، خارش و یا اگزما
 • متورم شدن لب ها، صورت، زبان، گلو و یا نواحی دیگری از بدن
 • احتقان بینی، خس خس کردن هنگام تنفس و یا هر مشکل دیگری در تنفس
 • درد شکمی، اسهال، تهوع و یا استفراغ
 • سرگیجه، احساس سبکی در سر و یا غش کردن

آنافیلاکسی:

در برخی از افراد، واکنش بدن نسبت به مواد غذایی بسیار شدید و خطرناک بوده که به آن آنافیلاکسی می گویند و علائم آن عبارتند از:

 • انقباض و تنگ شدن راه های هوایی
 • تورم در ناحیه گلو که باعث سخت شدن تنفس می شود.
 • ایجاد شوک همراه با افت شدید فشار خون
 • افزایش تعداد نبض
 • سرگیجه، احساس سبکی در سر و کاهش سطح هوشیاری

جهت درمان و کنترل در این حالت باید بسیار اورژانسی و سریع اقدام شود در غیر این صورت ممکن است منجر به کما و یا مرگ شود.

مواد غذایی که بیشتر سبب ایجاد آلرژی می شوند:

 • حلزون، میگو و خرچنگ
 • بادام زمینی
 • مغز های درختی مانند گردو
 • ماهی
 • تخم پرندگان

مواد غذایی که در کودکان بیشتر سبب ایجاد آلرژی می شوند:

 • تخم پرندگان
 • شیر
 • بادام زمینی
 • مغز های درختی
 • گندم

ریسک فاکتورهای آلرژی به مواد غذایی عبارتند از:

 • پیشینه ی خانوادگی: در صورتی که در خانواده ای آسم، اگزما، کهیر و یا آلرژی های دیگری وجود دارد، احتمال آلرژی به مواد غذایی بیشتر است.
 • آلرژی به مواد غذایی در گذشته: در صورتی که فرد در کودکی به ماده و یا مواد غذایی آلرژی داشته باشد، احتمال برگشت آلرژی به فرد در بزرگسالی بیشتر است.
 • داشتن آلرژی های دیگر: درصورت داشتن آلرژی به یک ماده غذایی، احتمال ایجاد آلرژی به مواد غذایی دیگر بیشتر است. همچنین در صورت ابتلا به اگزما و یا انواع دیگری از واکنش های آلرژیک، احتمال آلرژی به مواد غذایی بیشتر می شود.
 • سن: میزان شیوع آلرژی در کودکان و به خصوص نوزادان بیشتر است. معمولا با افزایش سن شدت واکنش های آلرژیک کمتر شده و در برخی از موارد از بین می رود.
 • آسم: معمولا در افراد مبتلا به آسم، واکنش های آلرژیک به مواد غذایی بیشتر دیده می شود.

در چه زمانی باید به پزشک مراجعه شود؟

تا حد امکان در کوتاه ترین زمان ممکن پس از بروز علائم آلرژیک جهت تشخیص نوع مواد غذایی آلرژن، درمان و پیشگیری از بروز واکنش های آلرژیک، به پزشک و یا آلرژیست مراجعه شود.

منبع: www.mayoclinic.com

   + معصومه کریمی گامیشان ; ٧:٥۱ ‎ب.ظ ; جمعه ٢٩ آذر ۱۳٩٢
comment نظرات ()

موشکِ تند!

در تاریخ 23 آذر 1392 نشر در سایت مادر بانو

نویسنده: معصومه کریمی گامیشان

با یه کاردستی ارزون اما هیجان انگیز چطورید؟ کاردستی ای که دلِ اعضای خانواده رو برای یک مسابقه ی بامزه و شیرین قلقلک می ده! شاید فکر کنید موشک ساختن که کاری نداره اما موشکی “موشک”ه که مسیر بیشتری رو توی هوا طی کنه! این موشک امتحان شده و یه موشک درست و حسابیه. به قول پسر همکارم “موشک تند”یه!

اول از همه کاغذ رو به شکل مربع ببُرید و از وسط تا کنید. این کار برای اینه که یه خطِ تا روی کاغذ ایجاد شه.

تای کاغذ رو باز کنید و مراحل زیر رو مطابق تصاویر روی کار پیاده کنید.

موشکِ تندمون آماده ی مسابقه است.

   + معصومه کریمی گامیشان ; ٧:٥٠ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٢٥ آذر ۱۳٩٢
comment نظرات ()

مضرات استفاده از قلیان

در تاریخ 22 آذر 1392 نشر در سایت مادر بانو

ترجمه: معصومه کریمی گامیشان

استفاده از قلیان در سال های اخیر در میان مردم و به خصوص جوانان شایع شده است. مطالعات اخیر نشان می دهد آسیب جدی به سیستم قلبی-عروقی و نیز افزایش ریسک ابتلا به سرطان ناشی از استفاده از قلیان با اثرات سوء ناشی از مصرف سیگار برابری می کند. استفاده از قلیان مانند سیگار فرد را به مرور وابسته (وابستگی به ماده ی نیکوتین و وابستگی روانی استفاده از قلیان) می کند و فرد علی رغم آگاهی از مضرات استفاده از قلیان، حاضر به صرف وقت، هزینه مادی و جسمی بوده تا این وابستگی و نیاز به نیکوتین را با مصرف دوباره و دوباره ی آن خاموش کند. 

مطالعات بالینی که در سال های بین ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰ میلادی انجام شد، نشان می دهد استفاده از قلیان ارتباط بسیار زیادی با مشکلات عروق کرونر قلب، مشلات دستگاه تنفسی، سرطان های دستگاه تنفسی، اختلالات دستگاه گوارش و سرطان های دستگاه گوارش دارد. همچنین نتایج ۴ مطالعه ی دیگر نشان می دهد که استفاده از قلیان ریسک بیماری های دهان و دندان و نیز اختلالات جنینی را افزایش می دهد. نتایج مطالعه ی دیگری که در سال ۲۰۰۶ میلادی انجام شد، حاکی از افزایش ریسک انتقال بیماری های عفونی در افرادی است که به صورت جمعی و مشترک از قلیان استفاده می کنند. قدردان و نگه بان سلامتیمان باشیم.

برگرفته از مقاله های

۱. Waterpipe tobacco smoking: An emerging health crisis in the united states. Am J Health Behav. 2010; 34(3): 275-285.

2. The effects of waterpipe tobacco smoking on health outcomes: a systemic review. Int J epidemiol. 2010; 39(3): 834-857.

   + معصومه کریمی گامیشان ; ٦:٤٦ ‎ب.ظ ; شنبه ٢۳ آذر ۱۳٩٢
comment نظرات ()

آدمک های فینگیلی (۱)

در تاریخ 19 آذر 1392 نشر در سایت مادر بانو

نویسنده: معصومه کریمی گامیشان

با یه نمایش عروسکی (البته عروسکاش دو بعدی اند ها) خانگی با شرکت تمام اعضای خانواده چطورید؟ نظرتون راجع به درست کردن عروسک های این نمایش با مشارکت کودکتون چیه؟ قطعا برای پدر و مادر ها و به خصوص بچه ها لذت بخشه که بتونند به بهانه ی یک تئاتر خانگی دور هم لحظات شادی رو داشته باشند. حتی می تونید از فرصت استفاده کنید و با واسطه ی شخصیت های نمایش به طور غیر مستقیم و زیرپوستی به کودکتون آموزش بدید. چه چیزایی نیاز دارید؟ مقوا (من چون مقوا نداشتم از کاغذ استفاده کردم)، قیچی، مدارنگی/مداد شمعی/ ماژیک، زمان و حوصله و یه لبخند بزرگ رو لبتون.

اول از همه هر شخصیتی رو که برای نمایش در نظر گرفتید با کمک کودکتون روی مقوا بکشید و بزارید فرزندتون رنگ آمیزیش کنه.

حتما متوجه اون دو دایره پایین آدمک ها شُدید. خب این دایره ها قراره از توی کار دربیان بیرون و انگشتامون (انگشت اشاره و انگشت وسطیه!) به جاش توشون قرار بگیره. این جوری:

نمایش رو شروع کنید، نمایش زنده ی انرژیک:

   + معصومه کریمی گامیشان ; ٦:٥٦ ‎ب.ظ ; جمعه ٢٢ آذر ۱۳٩٢
comment نظرات ()

سالاد پاییزی

در تاریخ 18 آذر 1392 نشر در سایت مادر بانو

نویسنده: معصومه کریمی گامیشان

فصل انار بشه و تو سالاد از انار استفاده نکرد؟ آیا ممکن است؟ آیا؟ کمتر کسی از فواید بی نظیر این میوه بهشتی بی خبره، پس چه عالی که تا اونجایی که می شه و تا وقتی ازمون خداحافظی نکرده، تو غذاهامون ازش استفاده کنیم. سالاد پاییزی یه سالاد راحت و خوش رنگ و لعابه، رنگین کمونیه واسه ی خودش!

اول از همه جوانه ماش، کاهوی خرد شده (من از کاهوی پیچ استفاده کردم) و هویج رنده شده (من از هویج ریش ریش شده استفاده کردم) رو با هم مخلوط کنید.

حالا نوبت اضافه شدن انارهای دون دون شده است!! هرچی قرمز تر، بهتر تر..

ذرت، کلم بروکلی (می تونید به جاش از کلم قرمز و یا سفید استفاده کنید) و گردو رو هم به مواد قبلی اضافه کنید. گردو نقش معتدل کننده ی فضای سالاد رو بازی می کنه، چون اکثر مواد سالاد سردی اند و گردو گرمی، تازه طعم گردو در کنار انار ترکیب دوست داشتنی و مطبوعی رو بدست می ده. همه ی مواد رو با هم مخلوط کنید. می تونید برای این که این سالاد رو به یک وعده ی غذایی کامل تبدیل کنید از سیب زمینی پخته شده ی نگینی خُرد شده، استفاده کنید.

مواد تشکیل دهنده ی سالاد کامل شدند حالا باید سراغ سس این سالاد رفت. از ترکیب نمک، فلفل سیاه، آویشن، آب لیمو (می تونید به جای آب لیمو از آب نارنج و یا سرکه هم استفاده کنید)، سس فرانسوی و رب انار سس سالاد بدست میاد. مقدار مواد هم سلیقه ایه. آویشن و فلفل یکی دیگه از مواد گرمی این سالاده که اگه مایل بودید می تونید مقدار بیشتری ازش استفاده کنید.

نوش جان..

   + معصومه کریمی گامیشان ; ۸:٠٧ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ٢٠ آذر ۱۳٩٢
comment نظرات ()

نشانگر کتاب (۲)

در تاریخ 16 آذر 1392 نشر در سایت مادر بانو

نویسنده: معصومه کریمی گامیشان

قصه، قصه ی کتابه و کتاب خوانی!! اینا زلم زیمبوشه! حاشیه اس، اما همین حاشیه انگیزه سازه. مثل همیشه بنده مقوا نداشتم و مجبور به استفاده از کاغذ شدم. مقواییش خوب بهتره دیگه، دوامش بیشتره.

یک مستطیل به طول حداقل ۱۳ یا ۱۴ سانتی متر و عرض حداقل سه یا چهار سانتی متر تهیه کنید. مستطیل رو از وسط تا کنید تا خطِ تا ایجاد شه.

 حالا مثل تصاویر زیر کار رو ادامه بدید.

 

 

یک پاکت به شکل ذوزنقه بدست میاد. برای اینکه دو قسمت پایینی ذوزنقه که از هم جدا هستند، به هم وصل بشند نیاز به یک قسمت دیگه است. روی یک کاغذ و یا مقوا یک تصویر به اندازه ی یه ذره کوچکتر از ذوزنقه بکشید و ببُرید و با چسب روی ذوزنقه بچسبونید.

 

نشانگر کتاب (Bookmark) آماده است.

 

   + معصومه کریمی گامیشان ; ٩:٢٩ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱٧ آذر ۱۳٩٢
comment نظرات ()

پاسخ به سوالات دارویی شما(۹)

در تاریخ 15 آذر 1392 نشر در سایت مادر بانو

پاسخ از: معصومه کریمی گامیشان

سوال: سلام دختر یک ساله ام باشربت مشکل داره باهرنوع شربت یاقطره استفراغ میکنه حتی قطره اهن برای همین دندونش سیاه شده ایاجز قطره داروی دیگه ای هست مثلا قرص.خواهشا راهنمایی کنید.

پاسخ: سلام، معمولا قرص آهن از سن ۵ سالگی به بعد تجویز می شود. بهتر است به سوال مشابهی که پیش تر پاسخ داده شده بود مراجعه فرمایید:  پاسخ به سوالات دارویی شما(۸)

**************

سوال: سلام روی شربت کو اموکسی کلاو نوشته بعد از تهیه سوسپانسیون در یخچال نگهداری شود اگه بیرون باشه خراب مشه من به دخترم دادم ینی مشکلی پیش میاد

پاسخ: سلام، درخصوص برخی از آنتی بیوتیک ها که به شکل سوسپانسیون تهیه می شوند و با توجه به نحوه فرمولاسیون و پیشنهاد شرکت سازنده ی دارو، نیازی به نگهداری سوسپانسیون در یخچال نبوده و به طور مثال تا ۷ روز پس از تاریخ بازشدن قابل مصرف است و نگهداری در یخچال بیشتر سبب افزایش پذیرش کودک نسبت به طعم سوسپانسیون می شود. اما درخصوص برخی آنتی بیوتیک های دیگر (به شکل سوسپانسیون) نظیر کو آموکسی کلاو حتما پس از تهیه سوسپانسیون در یخچال نگهداری شود که در این صورت تا ۱۴ روز (البته بسته به پیشنهاد شرکت سازنده ی دارو، قابل تغییر است) قابل مصرف می باشد. با توجه به سوالتان توصیه می شود مصرف دارو را با شرایطی که ذکر کردید، ادامه ندهید و برای اینکه درمان کامل شود با مشورت پزشک مصرف یک دوره ی دیگر از دارو به شکلی صحیح آغاز شود چرا که عدم نگهداری این دارو در یخچال سبب تخریب و بی اثر شدن دارو شده و قادر به مقابله با عفونت موجود در بدن کودتان نخواهد بود.

**************

سوال: سلام خسته نباشید من دوره ی پریودی نامنظمی داشتم با مراجعه به دکتر و سونو برام قرص اموکسی پروژسترون تجویز کردن الان پریود نمیشم میخواستم راهنماییم کنید

پاسخ: سلام، سلامت باشید،

اولاً به احتمال زیاد نام دارویتان “مدروکسی پروژسترون” است که به اشتباه چیز دیگری عنوان کردید. ثانیاً صبور باشید. ثالثاً نگران نباشید، پس از مصرف این دارو به میزان تجویز شده توسط پزشک، معمولا انتظار می رود بین ۳ تا ۱۴ روز پس از مصرف آخرین قرص داروی مدروکی پروژسترون، قاعدگی اتفاق بیفتد. البته با توجه به تفاوتهای جسمی افراد، این مقدار کمتر و یا بیشتر خواهد شد. در صورتی که این مدت زمان بیشتر شد حتما جهت پیگیری به متخصص زنان مراجعه فرمایید.

   + معصومه کریمی گامیشان ; ٦:٤٥ ‎ق.ظ ; شنبه ۱٦ آذر ۱۳٩٢
comment نظرات ()

فرشته ی کاغذی (شایدم مقوایی!)

در تاریخ 12 آذر 1392 نشر در سایت مادر بانو

نویسنده: معصومه کریمی گامیشان

با تهیه ی این فرشته ی کاغذی (و یا مقوایی) توسط کودکتون، علاوه بر تمرین دوباره ی اشکال هندسی (دایره و مخروط و..)، می تونید یک آویز دست سازِ خودش رو برای تزئین اتاقش فراهم کنید. اول از همه روی یک کاغذ و یا مقوا نقشه ی زیر رو پیاده کنید. سایز الگو دلبخواهیه!

خطی که دایره رو به دو قسمت تقسیم کرده قطر دایره نیست ها!! یعنی دایره نصف نشده. حالا از روی خطوطی که با رنگ آبی پررنگ مشخص شده تصویر رو ببُرید.

اون قسمت بزرگه رو به شکل مخروط دربیارید و فیکسش کنید (من تنبلی کردم با منگنه فیکس کاری کردم!!).

قسمت دیگه ی دایره رو مثل تصویر زیر نصف کنید.

و مثل تصویر زیر کمی روی هم قرار بدید و به هم بچسبونید.

در واقع این قسمت دو بال فرشته مونه. دو بال رو پشت بدن فرشته بچسبونید. یادم رفت بگم که روی فرشته ها رو می تونید نقاشی کنید.

می تونید از یک سوراخ خیلی کوچیک روی سر فرشته ها نخ عبور بدید و برای اتاق کودکتون آویز درست کنید. فرشته های رنگی رنگی و شاد.

   + معصومه کریمی گامیشان ; ٦:۱٩ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳٩٢
comment نظرات ()

پاسخ به سوالات دارویی شما(۸)

در تاریخ 8 آذر 1392 نشر در مادر بانو

پاسخ از: معصومه کریمی گامیشان

سوال: سلام. دخترم پنج سالشه. تازگیها زیر چمشمش مثل این شده که کمبود آهن داره. از بچگی هم شربت آهن نمیخورد اصلا. قرص هم بخوره بالا میاره. آیا دارویی هست برای آهن توی این سن که طعمش خوب باشه؟ یا قرص جوشان. ممنون میشم راهنمایی کنید

پاسخ: سلام، جهت تشخیص کم خونی در کودکتان و درمان به موقع آن حتما به یک متخصص اطفال مراجعه فرمایید. با این حال با توجه به اهمیت عنصر آهن در بدن، سعی کنید علی رغم آزار دهنده بودن طعم مکمل های غذایی حاوی آهن، دست از تلاش برندارید و سعی کنید کودکتان آن را مصرف نماید. بهترین و ایمن ترین راه، مصرف شربت و یا محلول های حاوی آهن است. خوشبختانه در حال حاضر بعضی از شربت ها و یا محلول های حاوی آهن به صورتی فرموله شده اند که طعم تلخ و فلزی آهن را ماسکه کرده اند. قرص های جوشان به دلیل این که در اغلب موارد حاوی آسپارتام می باشند، چندان توصیه نمی شود. به طور کلی برای قابل تحمل تر شدن طعم شربت و یا محلول های حاوی آهن به این موارد توجه کنید:

- می توانید هر مقدار از مکمل غذایی آهن را که به کودکتان می خواهید بدهید را کم کم در یک قاشق آب سرد ریخته و به او بخورانید و پس از مصرف به کودکتان آب سرد دهید.

- از آنجایی که جذب آهن همراه با ویتامین ث افزایش می یابد، می توانید هر مقدار از مکمل غذایی آهن را که به کودکتان می خواهید بدهید را همراه با آب پرتقال طبیعی و یا آب لیموی طبیعی به کودکتان دهید.

همچنین از مصرف غذاهایی نظیر تخم مرغ، گوشت قرمز، حبوبات، مرغ، ماهی و سبزیجاتی با برگ سبز رنگ که حاوی مقدار بالایی از آهن هستند، غافل نشوید. هنگام مصرف مکمل های غذایی حاوی آهن به این موارد توجه فرمایید:

- فاصله ی زمانی بین مصرف لبنیات و بخصوص شیر با مصرف آهن  حداقل دو ساعت باشد.

- از مصرف مکمل غذایی آهن با معده پر و نیز همراه با نوشیدنی های کافئین دار پرهیز کنید.

سوال: سلام میخواستم بپرسم فرم موضعی تستسترون بصورت پمادو ژل در داروخانه های ایران با چه نامی عرضه میشود؟

پاسخ: سلام، تا کنون شکل دارویی پماد، کرم و یا ژل داروی تستوسترون در فهرست رسمی داروهای ایران وارد نشده است و طبیعتاً به شکل رسمی نیز واردات این اقلام دارویی به کشور انجام نشده است.

   + معصومه کریمی گامیشان ; ٧:۳٤ ‎ق.ظ ; شنبه ٩ آذر ۱۳٩٢
comment نظرات ()

آموزش تهیه پودینگ شکلاتی

در تاریخ 2 آبان 1392 نشر در سایت مادر بانو

نویسنده: معصومه کریمی گامیشان

اونهایی که مثل من از خوردن کاکائو لذت می برند مطمئن باشند با خوردن این پودینگ، می تونند یک دوپینگ روحی و جسمی (بدون دخالت کمیته انضباطی و محرومیت و ..) داشته باشند! آماده کردنش خیلی راحت و بی دردسره. اول بریم سراغ مواد لازممون:

*آرد گندم (بهتره از آردی که برای پخت نون سنگک استفاده می شه، تهیه کنید): شصت گرم

*شیر: دو و نیم پیمانه

*شکر: سی گرم

*کره: سی گرم

*شکلات: پنجاه گرم

اول از همه شیر و آرد و شکر را داخل یک قابلمه بریزید و روی حرارت ملایم قرار بدید. مایع رو باید مرتب هم بزنید. فقط کافیه یک دقیقه از هم زدن غافل بشید اونوقته که مایع ته می گیره و گلوله گلوله می شه.


بعد از چند دقیقه که مایع غلیظ شد قابلمه رو از روی حرارت بردارید و کره و شکلات رو بهش اضافه کنید.


مایع رو اونقدر هم بزنید تا یکنواخت شه. اگه شکلات خُرد شده باشه بهتره. من از شکلات تلخ استفاده کردم که سلیقه ایه. مایع رو داخل ظرف مورد نظرتون بریزید و در داخل یخچال قرار بدید تا خنک شه.


پودینگ شکلاتی ما آماده است. من از کنجد، موز و شکلات خُرد شده برای تزئین روی پودینگ استفاده کردم. نوش جان.


   + معصومه کریمی گامیشان ; ٦:٢٩ ‎ب.ظ ; شنبه ٢ آذر ۱۳٩٢
comment نظرات ()

آموزش بافت جای دستمال کاغذی

در تاریخ 2 آبان 1392 نشر در سایت مادر بانو

نویسنده: معصومه کریمی گامیشان

با کمک قلاب بافی، می تونید جای دستمال کاغذی درست کنید. میل قلاب بافی، یک عالمه کاموای رنگی، دقت و حوصله موارد مورد نیازمونه! اول از همه ابعاد جعبه ی دستمال کاغذی رو که درواقع یک مکعب مستطیله اندازه می گیریم. ما با طول (A), عرض (C) و ارتفاع (B) مکعب مستطیلمون کار داریم!

کارِ ما نیاز به بافتنِ ۳ قسمت داره:

قسمت اول یک مستطیل بلند با این ابعاد هست:

طول = C + A ) × ۲ )  که برابر با محیط سطح مقطع مکعب مستطیله!   و   عرض = B

دو قسمت دیگه، هر کدوم مستطیلی با این ابعاد هستند:  طول = A   و  عرض = ۲ /C

انتخاب رنگ کاموا هم که سلیقه ایه. برای بافت هر قسمت، بعد از زنجیره زدن به تعداد کافی (با توجه به عرض قطعه) بافت رو با پایه کوتاه زدن در هر رج اونقدر ادامه می دیم تا طول کار به اندازه ی دلخواهمون برسه. سه قسمت رو روی جعبه ی دستمال کاغذی مطابق تصویر قرار بدید و با نخ و سوزن لبه های این سه تکه رو به هم بدوزید. در واقع قسمت اول کار که یک مستطیل بلند بود، دورِ جعبه ی دستمال کاغذی قرار می گیره و دو قسمت دیگه ی کار، روی جعبه رو می پوشونه. همون طور که در تصویر مشخصه جاهایی که علامت کلیپس داره رو باید بدوزید و فقط قسمتی رو که دستمال از اون خارج می شه رو بدون دوخت باقی بزارید.

بعد از دوخت و دوز، نتیجه ی کار این شکلی می شه:

   + معصومه کریمی گامیشان ; ٦:۱۱ ‎ب.ظ ; شنبه ٢ آذر ۱۳٩٢
comment نظرات ()