می نویسم تا به یاد داشته باشم..

مطالبی را که پیش تر تهیه کرده بودم، در این جا گرد آورده ام..

پاسخ به سوالات دارویی (۴)

در تاریخ 30 مرداد 1392 نشر در سایت مادر بانو

پاسخ از: معصومه کریمی گامیشان


لیلا:

سلام من در هفته ی ۷ باردار ی هستم و تازه متوجه بارداری ام شده ام چند هفته پیش به خاطر درد دندان چند شب ایبوپروفن مصرف کردم آیا برای جنین مشکلی پیش میاد؟الان من باید چیکارکنم؟نگرانم

پاسخ:

سلام، بهترین و مهمترین کار، دوری از استرس و نگرانی است، به خصوص اگر با دوز پایین و مقدار کمی از این دارو مصرف کرده باشید. براساس آخرین مستندات و رفرانس های معتبر دارویی، بیشترین اثر سوءِ داروی ایبوپروفن بر جنین، در ۳ ماهه ی آخر بارداری روی می دهد. با این حال بهتر است با پزشکی که تحت نظر او هستید مشورت بفرمایید. باید به یاد داشته باشید نباید داروی ایبوپروفن در دوران بارداری مصرف شود. همان طور که در پاسخ به سوالات پیشین گفته شده بود، بهترین و ایمن ترین مُسکن و ضد درد در دوران بارداری، استامینوفن می باشد.


 ***

رضا:

سلام .چند سالی هست که گرفتار زگیل های پوستی روی کف دست هستم وهر وقت هرکدام را ازبین برده ام (داروی اسید سالیسیلیک)دوباره جای دیگیری از دستم یک یا دوتا رشد میکنند حتی یک بار فریز هم کردم ولی فایده نداشت.حال دو سوال از شما دارم :
اول اینکه آیا دارویی وجود دارد که از رشد ونمو زگیل ها جلوگیری کند؟
دوم اینکه در اثر تماس دست آلت تناسلی ام آیا امکان تبدیل این زگیل ها به زگیل تناسلی وجود داردوپس از آن به همسرم منتقل شود؟

پاسخ:

سلام، با توجه به ایجاد دوباره و دوباره زگیل، ممکن است سیستم ایمنی بدنتان ضعیف باشد و یا دارای یک بیماری زمینه ای باشید، به هرحال توصیه می کنم برای از بین بردن علت اصلی ایجاد زگیل، پیگیری بفرمایید. در خصوص سوال اول، واکسن هایی (نظیر Gardasil) جهت پیشگیری از ابتلا به زگیل های تناسلی وجود دارد که صرفاً پس از معاینه و تشخیص نوعِ زگیل و درصورت لزوم توسط پزشک تجویز می شوند. در خصوص سوال دوم، با توجه به عدم ارتباط موضوعی سوال با رشته ی تحصیلی ام نمی توانم به طور جامع، دقیق و شاید صحیحی اظهار نظر نمایم، با این حال با توجه به این که عامل ایجاد کننده زگیل تناسلی بیشتر تیپ ۶، ۱۱، ۱۶ و ۱۸ ویروس پاپیلومای انسانی و عامل ایجاد کننده زگیل های معمول و شایع بیشتر تیپ ۱ و ۲ ویروس پاپیلومای انسانی است، احتمال گسترش زگیل های دستتان به ناحیه تناسلی کم می باشد. در این خصوص بهتر است از متخصصین بیماریهای عفونی و یا متخصصین پوست مشاوره بگیرید. در ضمن تماس جنسی، مهمترین راه انتقال زگیل تناسلی است.

   + معصومه کریمی گامیشان ; ٧:۳۱ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۳٠ امرداد ۱۳٩٢
comment نظرات ()

آموزش دوخت جای دستمال کاغذی جیبی

نویسنده: معصومه کریمی گامیشان

در تاریخ 28 مرداد 1392 نشر در سایت مادر بانو

به جای خرید دستمال کاغذی جیبی، می تونید خودتون با پارچه، جای دستمال کاغذی جیبی درست کنید. در ابتدا پارچه ای رو که برای این کار درنظر گرفتید، در ابعاد ۳۰ سانتی متر در ۱۵ سانتی متر برش بزنید.

دورتا دورِ پارچه رو تمیزکاری کنید و بدوزید. از قسمت وسط طول مستطیل، پارچه رو تا بزنید و اُتو کنید تا خطِ تا ایجاد بشه.

مطابق تصویر از سمت چپ و راست پارچه، تا بزنید به طوریکه حدود ۱ سانتی متر با خطِ تا فاصله باشه و با سوزن ته گرد پارچه رو فیکس کنید.

حالا مطابق تصویر دو طول مستطیل رو دوخت دندون موشی بزنید.

مطابق تصویر دو جزءِ دگمه قابلمه ای رو به سمت راست و چپ کار بدوزید.

مطابق تصویر، روی کار، دوخت ضربدری بزنید.

دستمال های کاغذی رو در دو جیبِ کار قرار بدید و دو قسمت رو روی هم تا کنید تا دکمه ها در هم قفل بشند.

جای دستمال کاغذی جیبی شما آماده است. این هم از دو روی کار:

   + معصومه کریمی گامیشان ; ۸:۱۳ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢٩ امرداد ۱۳٩٢
comment نظرات ()

ملغمه ای از فتوشاپ + عکس + شعر (3)

سرِ هم کننده: معصومه کریمی گامیشان

 

   + معصومه کریمی گامیشان ; ٦:٤٩ ‎ب.ظ ; جمعه ٢٥ امرداد ۱۳٩٢
comment نظرات ()

آموزش بافت موتیف شش ضلعی (Hexagon)

در تاریخ 20 مرداد 1392 نشر در سایت مادر بانو

نویسنده: معصومه کریمی گامیشان

فکر کنم اونهایی که در دوران مدرسه از مبحث هندسه لذت می بردند، مثل من با دیدن موتیف های چندضلعی و رنگارنگ، برای بافتنشون وسوسه بشن.

خوبی این موتیف شش ضلعی اینه که از کنار هم قرار دادن هر چند تا از اون، می تونید به اشکال زیبایی برسید. اول می ریم سراغ نقشه ی کار:

 

بافتن رو با ایجاد یک حلقه ی طلایی ( این قسمت رو در الگو با دایره ی زرد رنگ مشخص کردم ) شروع می کنیم.

رج اول (این قسمت رو در الگو با رنگ بنفش مشخص کردم): ۳ زنجیره (Ch) ببافید، ۲ پایه ی دوتایی (dc) در حلقه بزنید، {۳ زنجیره ببافید، ۳ پایه ی دوتایی در حلقه بزنید}. روش بافت داخل کروشه را ۴ بار تکرار کنید. کار رو با یک پایه دوتایی به قسمت بالای ۳ زنجیره ی اول این رج وصل کنید.

رج دوم (این قسمت رو در الگو با رنگ صورتی مشخص کردم): ۳ زنجیره ببافید، ۲ پایه ی دوتایی ، ۱  زنجیره و ۳ پایه ی دوتایی در فضای ایجاد شده از آخرین پایه ی دوتایی رج اول ببافید، {۳ پایه ی دوتایی، ۱ زنجیره و ۳ پایه ی دوتایی در فضای ایجاد شده از ۳ زنجیره ی رج اول ببافید}. روش بافت داخل کروشه را دور تا دور کار تکرار کنید. کار رو با یک زنجیره ی مخفی (slip st) به قسمت بالای ۳ زنجیره ی اول این رج وصل کنید.

رج سوم (این قسمت رو در الگو با رنگ آبی مشخص کردم): ۳ زنجیره ببافید، به ترتیب در هر ۲  پایه ی دوتایی پیش روتون (پایه ی دوتایی هایی که از رج قبل ایجاد شدند) یک پایه ی دوتایی ببافید، {۱ پایه ی دوتایی، ۲ زنجیره و ۱ پایه ی دوتایی در فضای ایجاد شده از یک زنجیره ی بافته شده در رج دوم ببافید، در هر۶ پایه ی دوتایی پیش روتون (پایه ی دوتایی هایی که از رج قبل ایجاد شدند) یک پایه ی دوتایی ببافید}. روش بافت داخل کروشه را ۵ بار تکرار کنید. فقط یادتون باشه بار پنجم به جای ۶ پایه دوتایی، فقط باید ۳ پایه دوتایی ببافید. نهایتاً کار رو با یک زنجیره ی مخفی به قسمت بالای ۳ زنجیره ی اول این رج وصل کنید.

رج چهارم (این قسمت رو در الگو با رنگ سبز مشخص کردم): ۱ زنجیره ببافید، در همان جایی که زنجیره ی اول این رج را بافتید ۱ پایه ی کوتاه (sc) ببافید، به ترتیب در هر پایه ی دوتایی پیش روتون (پایه ی دوتایی هایی که از رج قبل ایجاد شدند) یک پایه ی کوتاه ببافید. هنگامی که به گوشه های شش ضلعی رسیدید در فضای ایجاد شده از دو زنجیره ی بافته شده در رج سوم، ۱ پایه ی کوتاه، ۲ زنجیره و ۱ پایه ی کوتاه ببافید. دورتادورِ کار رو به این شکل دُوربافی کنید و در آخر، انتهای کار رو با یک پایه ی کوتاه به ابتدای این رج وصل کنید. نخ رو گره بزنید. موتیف شش ضلعی ما آماده است.

۶ موتیف دیگه آماده کنید. بعد از چیدن نخ های اضافه و اُتو کشی، اون ها رو کنار هم قرار بدید. میتونید با قلاب بافی و یا با نخ و سوزن ۷ موتیف رو به هم وصل کنید. من از نخ و سوزن استفاده کردم.

این هم نتیجه ی کار:

این موتیف هایی که با رنگ سبز بافتم کار اولم بود و نخ کاموام ضخیم بود، فکر می کنم بیشتر به درد زیر قابلمه ای می خوره!!

من از این کار ها برای زیر گلدون های آبی م (گلدون هایی که جای ریشه گرفتن قلمه های گیاهامه) استفاده می کنم. حتی می تونید در مهمانی هاتون زیر ظروف پذیرایی تون قرار بدید. برای نگه داشتن قلمه های گیاهام تو آب، از ظرفای شیشه ای مربا و عسل و خیارشور و.. استفاده می کنم به این ترتیب که دورشون رو با کاغذهایی که گل فروشی ها برای پیچیدن دسته گل استفاده می کنند (من از بازار گل خریدم)، می پیچم و با چسب مایع فیکس می کنم و درآخر روبان می زنم.

   + معصومه کریمی گامیشان ; ٦:٤٦ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٢۱ امرداد ۱۳٩٢
comment نظرات ()

چگونه حافظه ام را تقویت کنم؟

در تاریخ 20 مرداد 1392 نشر در سایت مادر بانو

ترجمه: معصومه کریمی گامیشان

مغز انسان حتی با افزایش سن، دارای توانایی های شگفت انگیزِ انطباق و حتی تغییر است. از لحاظ علمی این توانایی با عنوان neuroplasticity  شناخته شده است.  درصورت وجود محرک های مناسب، واکنشِ مغز به صورت ایجاد مسیرهای عصبی جدید، تغییر ارتباطات بین نورونی موجود، و سازگاری با شرایط جدید، نمود پیدا می کند. این توانایی های باور نکردنیِ مغز در تغییر شکل خود، در هنگام حفظ و یادگیری نیز قابل توجه است. با رعایت این موارد از روند سریع پیر شدن مغز جلوگیری نموده و به افزایش قدرت حافظه و یادگیری خود کمک کنید.

neurons51

در خواب و ورزش کم نگذارید:

پرورش حافظه ی شما منوط به رعایت و حفظ رژیم غذایی سالم و داشتن خواب کافی است. ورزش سبب افزایش اکسیژن رسانی به مغز شده و خطر ایجاد اختلالاتی نظیر دیابت و بیماری های قلبی عروقی که از علل کاهش حافظه می باشند را کاهش می دهد و نهایتاً از سلول های مغزی محافظت می کند.

کم خوابی سبب می شود مغز نتواند از ظرفیت کامل خود بهره ببرد و نتیجه، اختلال در قدرت خلاقیت، توانایی حل مسئله و مهارت های تفکر انتقادی است. تحقیقات نشان می دهد عمیق ترین مرحله ی خواب، کلید تثبیت محفوظات است.

برای تفریح و دوستانتان وقت بگذارید:

انسان موجودی است بسیار اجتماعی. درواقع وجود رابطه با آنان که دوستشان دارید و از بودنشان لذت می برید، نه تنها جهت حفظ سلامت روانی لازم است بلکه یک محرک مغزی بوده و بهترین ورزش برای مغز است. این ارتباط در پایین ترین سطح در حد مکالمات تلفنی نیز می تواند مفید باشد.

“خنده بر هر درد بی درمان دواست” واقعیتی است که نباید از آن غافل شد. بر خلاف عکس العمل های  احساسی و عاطفی که محدود به مناطق خاصی از مغزاست، خنده مناطق متعددی از مغز را درگیر می کند.  دانیل گلمنِ روانشناس در کتاب “هوش هیجانی” خود می گوید: “به نظر می رسد خنده به مردم کمک می کند تا گسترده تر بیندیشند و با دیگران تعامل داشته باشند.”

با استرس خداحافظی کنید:

استرس بدترین دشمن مغز است. استرس های مزمن و طولانی مدت سبب تخریب سلول های مغزی و آسیب به بخش hippocampus مغز (حفظ وقایع تازه و رجوع دوباره به وقایع قدیمی در این ناحیه اتفاق می افتد) می شود.

تغذیه سالم را فراموش نکنید:

Omega-3 ها را در برنامه غذایی تان بگنجانید. ماهی ( به خصوص ماهی های آب های سرد) غنی ترین منبع و گردو، روغن دانه کتان، لوبیا قرمز، اسفناج، کلم بروکلی و سویا نیز دارای مقادیر بالایی از این  دسته از مواد می باشند. از مصرف غذاهای پرکالری و چربی هایی با اسید چرب اشباع بالا بپرهیزید. با میوه و سبزیجات دوست شوید. چای سبز بنوشید. از مزایای نوشیدن چای سبز، افزایش حافظه و آهسته شدن روند پیری مغز می باشد.

منبع:    www.helpguide.org

   + معصومه کریمی گامیشان ; ٤:٢٩ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢٠ امرداد ۱۳٩٢
comment نظرات ()

آموزش ساخت جعبه کادو

در تاریخ 14 مرداد 1392 نشر در سایت مادر بانو

نویسنده: معصومه کریمی گامیشان

هدیه گرفتن جزءِ شیرین ترین خاطرات بچه هاست بخصوص که کادو پیچی جالب و فانتزی هم داشته باشه. با کمی حوصله به راحتی می تونید یک جعبه ی کادوی فانتزی تهیه کنید. مقوا (من مقوا نداشتم به ناچار از کاغذ رنگی استفاده کردم)، خط کش، قیچی، چسب، ماژیک و یا مداد رنگی وسایل مورد نیازمونه. حالا بریم سراغ روش کار:

طبق تصویر نقشه ی کار رو روی مقوا بکشید. اگه اندازه ها درست و دقیق نباشه، نتیجه ی کار یه جعبه ی کج و معوجه!!


دورِ نقشه رو (با خطوطِ قرمز رنگ مشخص شده) ببُرید.

 با خودکاری که جوهرش تموم شده و یا با قیچی روی خطوطِ سفید رنگِ مشخص شده بر روی نقشه، خطِ تا ایجاد کنید و کار رو مطابق تصویر تا بزنید.

مثل تصویر در یک طرفِ کار، جعبه رو ببندید و با چسب مایع فیکس کنید.

در قسمت روی جعبه، مطابق تصویر بر روی دو قسمتِ قلب مانند خطِ تا ایجاد کنید.

بعد از اینکه این دو قسمتِ تا شده رو با چسب مایع به قسمتِ زیری کار فیکس کردید، یک مربع و یا مستطیل رو به شکل زیر (یکی از عرض های مستطیل دارای انحناست) ببرید.

و روی کار سوار کنید.

من با مداد رنگی کار رو شبیه موش کردم. این دیگه سلیقه ایه. جعبه آماده است:

   + معصومه کریمی گامیشان ; ٥:٠٩ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱٤ امرداد ۱۳٩٢
comment نظرات ()

با استرس بجنگیم!

در تاریخ 12 مرداد 1392 نشر در سایت مادربانو

ترجمه: معصومه کریمی گامیشان

با رعایت این موارد، سلامتی تان را از اثرات مضرِ استرس حفظ کنید:

smile

  • وقت بیشتری را برای صحبت با دوستان و خانواده تان صرف کنید. بهترین دارو، یک دوز روزانه از دوستی است. در صورت امکان حضوری و در غیر این صورت با کمک تلفن، نامه و حتی E-mail از احساسات، ترس ها، شادی ها و آرزوهایتان با دوستان و خانواده تان صحبت کنید.
  • به طور منظم هر روز ورزش کنید. افرادی که به لحاظ فعالیت های بدنی فعال هستند، کمتر در معرض افسردگی می باشند.
  • مواردی را که قادر به تغییرشان نمی باشید، بپذیرید. هرگز نگویید “سن و سالی از من گذشته است” و یا “دیگر جوان نیستم”. شما هنوز هم قادر به یادگیری مطالب جدید، حرکت به سوی اهدافتان، محبت، عشق ورزی و کمک  به دیگران هستید.
  • خندیدن را هرگز فراموش نکنید.
  • سعی کنید عادات و رفتارهای بدتان را کنار بگذارید.
  • آهسته و پیوسته و با صرف زمان به سمت اهدافتان حرکت کنید. قرار نیست با کسی مسابقه دهید.
  • ۶ تا ۸ ساعت خواب شبانه تان را از دست ندهید.
  • به صورت روزانه، هفتگی و یا ماهیانه فعالیت های مهمی که باید انجام دهید را لیست کنید. درواقع با برنامه ریزی خود را سازمان دهی خواهید کرد.
  • به دیگران کمک هایی هرچند کوچک، مادی و یا معنوی و با توجه به تواناییتان، هدیه دهید. کمک به دیگران، کمک به خود شماست.
  • چرا نگران هستید؟ اگر آشپزخانه تان امروز تمیز نشود، دنیا به آخر نمی رسد! اگر “امروز” انجام کارهایتان میسر نشد، به خودتان زمان دهید، شاید “روزی دیگر” زمان مناسب تری باشد.

منبع: www.heart.org

   + معصومه کریمی گامیشان ; ۸:٠٥ ‎ب.ظ ; شنبه ۱٢ امرداد ۱۳٩٢
comment نظرات ()

هفته جهانی تغذیه با شیر مادر

در تاریخ 10 مرداد 1392 نشر در سایت مادربانو

ترجمه: معصومه کریمی گامیشان

هر ساله از تاریخ ۱ تا ۷ آگوست در ۱۷۰ کشور جهان هفته “تغذیه با شیر مادر” با هدف تشویق مادران به شیردهی و ارتقای سلامت کودکان گرامی داشته می شود. شیر مادر به دلیل وجود مواد مغذی بهترین غذا برای نوزاد می باشد. براساس توصیه سازمان بهداشت جهانی (WHO) کودک تا ۶ ماهگی با شیر مادر و پس از آن تا دو سالگی با شیر و غذای کمکی تغذیه شود. علاوه بر فواید بسیار تغذیه با شیر مادر برای کودک، شیردهی باعث کاهش احتمال ابتلا به سرطان پستان و تخمدان در زنان شیرده می شود.

   + معصومه کریمی گامیشان ; ٥:٥٠ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ۱٠ امرداد ۱۳٩٢
comment نظرات ()

ملغمه ای از فتوشاپ + عکس + شعر (2)

سرِ هم کننده: معصومه کریمی گامیشان

   + معصومه کریمی گامیشان ; ۳:٠٤ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۸ امرداد ۱۳٩٢
comment نظرات ()

آموزش تهیه ی نان مسطح (Flat Bread) با ماست

در تاریخ 6 مرداد 1392 نشر در سایت مادر بانو

نویسنده: معصومه کریمی گامیشان

تهیه ی این نون خیلی ساده است و طعمی شبیه به طعم نون تافتون داره. برای طبخ این نون نیازی به استفاده از فر نیست. در ضمن زمان خیلی کمی هم برای تهیه اش صرف می شه. می تونید این جوری تهیه اش کنید:

* نصف پیمانه ماست

* یک پیمانه آرد گندم

* یک چهارم قاشق چایخوری نمک

* یک قاشق چایخوری بیکینگ پودر

آرد، بیکینگ پودر، نمک و ماست رو مخلوط کنید و چند دقیقه با دست ورز بدید.

اگر دیدید خمیر به دست می چسبه کمی آرد اضافه کنید.

بعد از آماده شدن خمیر، اون رو داخل کیسه نایلونی قرار بدید و اجازه بدید یک ساعت در یخچال بمونه. بعد از استراحتِ خمیر، اون رو به قطعات کوچیکی تقسیم کنید (من با این مقدار از مواد، خمیر رو به شش قسمت تقسیم کردم). هر قسمت رو با وردنه روی سطحی که آرد پاشی کردید، پهن کنید تا نازک بشه.

کف ماهیتابه رو کمی با روغن چرب کنید و روی حرارت متوسطِ رو به کم (!!) قرار بدید. خمیر پهن و مسطح شده رو داخل ماهیتابه بزارید. تقریباً دو دقیقه طول می کشه تا هر طرف نون آماده بشه. نشانه اش هم اینه که روی سطح نون حباب هایی ایجاد میشه.

یک طرف نون که طلایی شد برش گردونید و اجازه بدید طرف دیگه ی نون هم آماده بشه. نوش جان و التماس دعا.

   + معصومه کریمی گامیشان ; ٩:۱۸ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٧ امرداد ۱۳٩٢
comment نظرات ()

آموزش تهیه جای کارت

در تاریخ 5 مرداد 1392 نشر در سایت مادر بانو

نویسنده: معصومه کریمی گامیشان

حتما برای شما هم پیش اومده که یک عالمه کارت ویزیت، کارت آرایشگاه و فروشگاه و خلاصه از این موارد پیشتون جمع شده باشه و دلتون بخواد یه جای درست و درمون براش داخل کیفتون داشته باشید. شما می تونید با استفاده از کاغذ رنگی یا کاغذ کادویی که قبلا از هدیه ای که گرفته بودید، باقی مونده و با یک مقدار حوصله و دقت به راحتی و بدون هیچ هزینه ای جای کارت درست کنید.

مربعی با ابعاد 18 سانتی متر × 18 ساتی متر تهیه کنید.

1card case

دو عرض (البته این جا طول  و عرض یکیه!!) رو به 3 قسمت تقسیم و تا بزنید:

2 card case

مراحل بعدی که در عکس ها نشون داده شده، انجام بدید (جهت فلش نشون دهنده ی جهت تا زدن هست):

3 card case

4 card case

قسمت بالای کار رو که قبلا تا زدید باز کنید و مانند تصویر زیر تا  ی  بعدی رو ایجاد کنید:

5 card case

حالا کار رو پشت و رو کنید:

6 card case

بقیه ی کار رو مثل این عکس ها ادامه بدید:

7 card case

8 card case

10 card case

با چسب پشت کار رو بچسبونید:

11 card case

کار رو بر گردونید، جای کارتی شما آماده است:

12 card case

13 card case

   + معصومه کریمی گامیشان ; ۸:٢۱ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٦ امرداد ۱۳٩٢
comment نظرات ()

چگونه از کودکان در برابر گرمازدگی مراقبت کنیم؟

در تاریخ 5 مرداد 1392 نشر در سایت مادر بانو

ترجمه: معصومه کریمی گامیشان

گرمای شدید می تواند به طرق مختلف سبب بیماری در کودکان شود. در این مطلب سعی خواهیم کرد به راه های پیشگیری از گرمازدگی، نشانه های بروز بیماری و هشدار جهت مراجعه به پزشک بپردازیم:

Thirsty boy drinking water outdoors

پیشگیری از گرمازدگی:

-  سعی کنید حتی المقدور کودکتان در فضایی خنک همرا با تهویه باشد. اگر در فضای بیرون از خانه به سر می برید، برای فرار از گرمای هوا می توانید به فضای خنک و همراه با تهویه ی کتابخانه ها پناه ببرید.

- از هیدراته (رسیدن آب کافی به بدن) بودن کودک اطمینان پیدا کنید به این صورت که به طور منظم و پیش از خواستن او، به او آب بنوشانید. هنگام بیرون رفتن از خانه یک بطری آب به همراه داشته باشید. البته همراه داشتن آب در فلاسک و یا قمقه ای که عایق حرارت باشد، بهتر است.

- در گرما بچه ها زودتر و بیشتر احساس خستگی می کنند، بنابراین در بیرون از خانه به فاصله های کوتاه به کودکتان فرصت استراحت دهید.

- اگر کودکتان احساس گرمای زیاد کرد، داشتن یک حمام آب خنک و یا شنا راه حل خوبی است.

- هرگز اثرات مضرِ در معرضِ نور خورشید بودن را فراموش نکنید. نشانه های آفتاب سوختگی (قرمز، دردناک شدن و گرم شدن پوست و در موارد شدیدتر سردرد، تب و ایجاد التهابات پوستی) را به خاطر داشته باشید. استفاده از عینک آفتابی و کلاه لبه دار برای کودکتان غافل نشوید.

- هرگز کودکتان را در فضای بسته ی اتومبیل هنگامی که دمای محیط بالاست، تنها نگذارید حتی برای چند دقیقه. دمای داخل اتومبیل همیشه چند درجه بیشتر از دمای خارج از اتومبیل است.

در صورتی که این علائم را در کودکتان مشاهده کردید، سریعاً به پزشک و یا مراکز درمانی مراجعه نمایید:

- خستگی بسیار زیاد

- غش کردن

- سردرد

- تب

- عطش شدید

- تهوع

- استفراغ

- تنفس سریعتر و یا عمیقتر از حال نرمال

- بی حسی و یا سوزن سوزن شدن پوست

- درد عضلانی

- گرفتگی عضلانی

منبع:      www.healthychildren.org

   + معصومه کریمی گامیشان ; ۱۱:٢٦ ‎ب.ظ ; شنبه ٥ امرداد ۱۳٩٢
comment نظرات ()

افسردگی در کودکان

در تاریخ 2 مرداد 1392 نشر در سایت مادر بانو

ترجمه: معصومه کریمی گامیشان

افسردگی علاوه بر این که می تواند به طور گسترده در انجام امور روزانه ی کودک (مانند صبحانه خوردن، بازی کردن، مدرسه رفتن و ..) اختلال ایجاد کند،  یکی از ریسک فاکتورهای ابتلا به سایر اختلالات و بیماری های روانی در فرد می باشد. میزان شیوع افسردگی در سنین پیش دبستانی و مدرسه حدود ۲ درصد می باشد. علت ایجاد افسردگی در کودکان ممکن است محدود به یک علت نباشد و عواملی نظیر ریسک فاکتورهای بیولوژیکی، روانی و زیست محیطی منجر به ایجاد آن شوند.

11111

عوامل ایجاد افسردگی در کودکان: بروز افسردگی به دلیل وجود ویژگی های بیولوژیکی، در دختران بیش از پسران دیده می شود. از نقش ژنتیک در ایجاد افسردگی در کودکانی با والدین افسرده نمی توان گذشت به طوری که میزان شیوع افسردگی در این کودکان ۴ برابر همسالانشان می باشد. لازم به ذکر است پدیده ی افسردگی در کودکان، خود باعث افزایش احتمال بروز اختلالات بیولوژیکی نظیر کاهش وزن و اختلال در خواب می شود.

کاهش اعتماد به نفس، داشتن تصور ضعیف از خود، تمایل به انتقاد از خود به میزان زیاد، و احساس درماندگی در مواجهه با حوادث ناخوشایند از جمله عوامل روانی موثر در ایجاد افسردگی می باشند.
کودکانی که از اختلالات رفتاری، ADHD (نقص توجه – بیش فعالی)، اضطراب بالینی، مشکلات شناختی و یادگیری رنج می برند بیشتر در معرض خطر افسردگی هستند.

افسردگی ممکن است درنتیجه ی عوامل محیطی نظیر تنش های کلامی و یا جسمی، سوء استفاده جنسی، مرگ نزدیکان، مشکلات موجود در مدرسه، اختلافات خانوادگی، جدایی والدین، وجود تبعیض در محیط زندگی کودکان، ایجاد شود. همچنین تحقیقات نشان می دهد احتمال ابتلا به افسردگی در کودکان چاق بیشتر است.

علائم افسردگی در کودکان: علائم افسردگی محدود به یک یا دو روز نبوده و در صورت عدم تشخیص و درمان، ممکن است از چند هفته آغاز و به چندین ماه و یا سال برسد. در صورتی که حداقل ۵ علامت که در ادامه ذکر خواهد شد به مدت حداقل ۲ هفته در کودک دیده شود، زنگ خطری برای والدین بوده و باید سریعاً نسبت به مراجعه به روانپزشک اقدام نمایند:

احساس ناراحتی – زیاد گریه کردن – عدم وجود علاقه یا لذت در فعالیت های معمولی – افزایش و یا کاهش قابل توجه اشتها – کاهش و یا افزایش قابل توجه وزن – تغییر در الگوی خواب (به سختی به خواب رفتن و یا خواب بیش از حد) – تحریک پذیری – خستگی و کم انرژی بودن – انزوا و کناره گیری از خانواده و دوستان – اختلال در تمرکز – احساس بی ارزش بودن و یا احساس گناهِ بیش از حد – فکر به مرگ و خودکشی

علاوه بر علائم ذکر شده، برخی از کودکان دارای نشانه های دیگری از جمله عملکرد ضعیف در مدرسه، زود از کوره در رفتن، و شکایت مکرر از سردرد و دل درد نیز می باشند.

نحوه ی رفتار والدین با کودکان افسرده پس از تشخیص و شروع درمان بیماری: والدین و دیگر اعضای خانواده، کودک را به داشتن رفتارهای سالم مانند داشتن رژیم غذایی سالم، خواب کافی، فعالیت های ورزشی و فعالیت های کنترلیِ استرس تشویق نمایند و نقش حمایتی بیشتری در حین درمان برای کودک داشته باشند. خانواده می تواند کودک را از داشتن و یا درگیر شدن در رفتارهایی با اثرات منفی بر روند بهبود و درمان افسردگی، منع کنند.

درمان: در کنار دارو درمانی تحت نظر روانپزشک، سایکوتراپی و انجام مشاوره نقش مهمی در بهبود افسردگی دارند.

پیشگیری از ابتلا به افسردگی در کودکان: با آگاهی از عوامل موثر در ایجاد افسردگی که در ابتدای این مطلب به آن اشاره شد، و نیز با داشتن خانواده ای مستحکم با روابطی قوی، عاطفی و حمایتی می توان تا حدودی از ایجاد این بیماری در کودکان جلوگیری نمود.

منبع:   www.onhealth.com

   + معصومه کریمی گامیشان ; ۱:۱٦ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ٢ امرداد ۱۳٩٢
comment نظرات ()

آموزش دوخت جای قرآن

در تاریخ 1 مرداد 1392 نشر در سایت مادر بانو

نویسنده: معصومه کریمی گامیشان

با کمی حوصله می تونید یک جای قرآنی پارچه ای تهیه کنید. در ابتدا پارچه ای رو که برای این کار درنظر گرفتید رو به اندازه دلخواهتون (متناسب با ابعاد قرآن) برش بزنید. چون قرآن من در قطع ½ جیبی هست، پارچه رو در ابعاد ۳۰سانتی متر در ۲۰ سانتی متر برش زدم.

دورتا دورِ پارچه رو تمیزکاری کنید و بدوزید.

با توجه به ابعاد قرآن، کار رو مطابق تصویر مثل  پاکت  تا  و با سنجاق ته گرد ثابت کنید.

دورتادورِ کار رو با نخ کاموا و یا نخ کوبلن، دوختِ دندون موشی بزنید.

تصویر پشت کار بعد از دوخت دندون موشی:

تصویر روی کار بعد از دوخت دندون موشی:

حالا قسمت بالای روی کار رو مطابق تصویر دوخت ضربدری بزنید.

با استفاده از نخ هایی که با اونها دوخت ضربدری زدید، با قلاب یک موتیف به شکل دایره و یا گل ببافید.

با نخی که دورِ کار رو دوختِ دندون موشی زده بودید، یک نوار با پهنای نیم سانتی متر با قلاب ببافید.

این نوار رو مطابق تصویر به کار نصب کنید و بدوزید.

قرآن رو داخل جای قرآنی قرار بدید و اون رو ببندید تا بتونید محل دوخت دکمه رو شناسایی کنید! برای دوخت دکمه از نخ همرنگ نوار استفاده کنید.

جای قرآن آماده است. من از این روش برای دوخت جای جانماز هم استفاده کردم.

این هم از یه جای قرآنی دیگه که برای همسری مان تهیه کردیم..  التماس دعا..

   + معصومه کریمی گامیشان ; ٧:٤٤ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۱ امرداد ۱۳٩٢
comment نظرات ()